Mnoho odborníků tvrdí, že právě vakcíny pomohou překonat pandemii koronaviru. Říká to také známý epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Kromě toho ale vysvětlil, proč i očkovaní mohou být hospitalizováni. Řekl to pro server ŽivotvČesku.cz.
Počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích na konci týdne dosáhl téměř 4,9 tisíce, z toho více než sedm stovek lidí bylo ve vážném stavu.
Politici a odborníci radí lidem, aby se nechali naočkovat, aby měli imunitu a aby pro ně koronavirus nebyl tak nebezpečný. Roman Prymula je také zastáncem vakcinace.
Známý epidemiolog ale vysvětlil, proč jsou případy, kdy se v nemocnici ocitnou očkovaní občané.
„První věc, která je potřeba říct, že poměr očkovaných, kteří se dostanou do nemocnice, je výrazně nižší než těch bez vakcíny,“ uvedl Roman Prymula pro Život v Česku.
Vakcíny, které se nyní používají, jsou podle něj proti současným variantám viru o něco méně účinné. Kromě toho je účinnost očkování omezena lhůtami pro podávání dávek vakcíny.
Například lidé mají dobrou imunitu několik měsíců po druhé dávce, ale po 6 měsících se účinnost vakcíny snižuje. Ale i v tomto období se někdo může nakazit, protože vakcíny nemají stoprocentní účinnost.
Třeba půl roku po druhé dávce může být účinnost 45 procent a u vakcíny od firmy Johnson & Johnson může klesnout až na 15 procent.
Ale někteří lidé nechtějí aplikovat třetí dávku, aby se zlepšila imunita, a část z nich skončí v nemocnici a ve statistikách jsou uvedeny jako očkovaní.
To znamená, že vakcíny rozhodně chrání zdraví a životy lidí. To chrání mnoho lidí před těžkým průběhem nemoci.
Kromě toho také upozornil na věkové skupiny lidí, kteří byli hospitalizováni. Například mezi lidmi staršími 60 let je již očkováno asi 75 procent a 25 procent se očkovat nenechali.
Vysvětlil, že pokud se v takové situaci zjistí, že mezi touto věkovou skupinou je v nemocnici 50 procent očkovaných a 50 procent neočkovaných, bude mít očkování stále důležitou roli.
To by znamenalo, že 50 procent hospitalizovaných očkovaných lidí by bylo ze 75 procent této věkové skupiny, a dalších 50 procent hospitalizovaných, ale neočkovaných, bylo už jen ze zbylých 25 procent. To by znamenalo, že podíl neočkovaných hospitalizovaných bude stále vyšší.
„Druhá věc je, že lidé kteří umírají a jsou očkovaní, mají v průměru o deset let vyšší věk než neočkovaní,“ dodal Roman Prymula.
PŘIPOMÍNÁME: DO BŘEZNA BY SI KORONAVIRUS MOHL VYŽÁDAT DALŠÍCH PŮL MILIONU ŽIVOTŮ, VARUJE SVĚTOVÁ ZDRAVOTNICKÁ ORGANIZACE
Legendární rocker Petr Janda překonal o víkendu vážné zdravotní potíže, které v jeho okolí vyvolaly…
Štefan Margita je úspěšným operním pěvcem, který zpíval v mnoha zemích, ale i teď má…
Manželství Anny-Marie Kánské a Richarda Chlada má první výročí. Svatba, která se konala na Maldivách…
Herečka Jana Paulová po svém odchodu ze soutěže StarDance prozradila, jak fyzicky náročné pro ni…
30letá Alžběta „Betty“ Minaříková a její 31letý manžel Vojtěch „Vojta“ Urban oznámili na svých sociálních…
Manželé Ondřej Gregor Brzobohatý a Daniela Brzobohatá rozhodně patří k originálním párům českého showbyznysu. Začali…