Nové mutace koronaviru jsou ještě nakažlivější, rychle se šíří a kvůli tomu se epidemická situace nezlepšuje. V boji proti těmto druhům viru je třeba věnovat zvláštní pozornost rizikovým kontaktům. Jde například o pracovníky sociálních služeb, zdravotníky nebo pedagogy. Nové mutace vyvolávají u části občanů jasné obavy. Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr prozradil pro ŽivotvČesku.cz, jak snížit riziko infekce.
Podle informací, které oznámili odborníci, je nová mutace koronaviru o 30 až 70 procent nakažlivější. Pro boj proti této mutaci byla použita stejná opatření jako předtím.
Standardními opatřeními proti koronaviru jsou omezení počtu kontaktů mezi lidmi, nošení roušek, rozestupy, dezinfekce rukou a povrchů.
Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný také doporučil všem ještě přísněji dodržovat opatření a místo roušek nosit respirátory třídy FFP2.
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr prozradil pro Život v Česku, co je třeba dělat, aby byla pravděpodobnost nákazy menší.
Za prvé je nutné, pokud je to možné, snížit počet kontaktů s ostatními lidmi na minimum. Například osoba by si mohla stanovit cíl setkat se s co nejmenším počtem lidí, neustále mít chráněné dýchací cesty, dodržovat rozestupy dva metry a komunikovat nejdéle půl minuty.
Pro realizaci takového cíle by bylo možné většinu komunikace uskutečnit prostřednictvím telefonu nebo videohovoru.
Za druhé, v přítomnosti jiných lidí vždy mít ochranu dýchacích cest, například respirátor alespoň třídy FFP 2. Také je třeba žádat ostatní, aby měli také zakrytá ústa a nos.
Za třetí, je třeba často větrat v místě práce. Ideální by bylo pracovat doma, ale to může dělat jen určitá část lidí, ostatní lidé takovou možnost nemají.
Čtvrtou radou je minimalizace využití veřejné dopravy. Je nutné mít ve veřejné dopravě spolehlivou ochranu dýchacích cest, alespoň respirátor třídy FFP 2. Je také velmi důležité, aby se člověk ničeho nedotýkal a po cestě si dezinfikoval ruce.
Poslední velmi důležitou radou bylo dostatečně odpočívat, dobře jíst, konzumovat vitamíny a rybí tuk a častěji být na čerstvém vzduchu. Je třeba se méně stresovat ale dělat věci, které přinášejí radost.
Nyní jsou zpřísněna hygienická pravidla a hygienici mají více pravomocí. Například rouška z tkáně již není vhodná pro ochranu dýchacích cest, je třeba používat chirurgické jednorázové roušky nebo respirátory.
Také hygienici mají nyní více možností předepisovat karanténu pro osobu, která byla v kontaktu s nakaženou osobou.
PSALI JSME: “TO JE PROSTĚ PRŮŠVIH“: ODBORNÍK KRITIZUJE TEMPO OČKOVÁNÍ, PRYMULA ZNEPOKOJENÝ NEDOSTATKEM INFORMACÍ
PŘIPOMÍNÁME: NÁVRAT DĚTÍ DO ŠKOL OD 1. BŘEZNA: MINISTR ŠKOLSTVÍ NESTÍHÁ PŘIPRAVIT ZAŘÍZENÍ PRO PREZENČNÍ STUDIUM
Rodina Tomáše Kluse prožívá těžké období. Zpěvák a herec a jeho manželka Tamara Klusová se…
Účast v taneční soutěži StarDance si vybírá svou daň. Hodiny náročných tréninků a intenzivní vystoupení…
Zpěvačka Olga Lounová v dokumentu Život je Dakar promluvila o bolestné zkušenosti. Byla to smutná…
Poslední díl Show Jana Krause byl speciální, protože pořad slaví 20 let na obrazovkách. Nejnovější…
Moderátorka Eva Hecko Perkausová zažívá hektické období. Po návratu na televizní obrazovky krátce po druhém…
35letá herečka Tereza Ramba se potýká se závažnými zdravotními komplikacemi, kvůli kterým skončila v péči…