Jak farmář, kterému bylo 61 let, vyhrál super maraton o vzdáleností 875 km

Vzdálenost australského super maratonu od Sydney do Melbourne je 875 km, což trvá déle než 5 dní od startu do cíle. V závodě se obvykle účastní atleti světové třídy, kteří speciálně trénují pro tuto událost. Většinou to jsou sportovci mladší než 30 let a jsou sponzorováni velkými sportovními značkami, které poskytují sportovcům oblečení a tenisky.

Cliff Young / Zdroj: storyfox.ru

V roce 1983 byli mnozí zmateni, když se v den startu objevil 61letý Cliff Young. Zpočátku si všichni mysleli, že se přišel podívat na start závodu, protože nebyl oblečen jako všichni sportovci: v pracovní kombinéze a galoších přes boty. Ale když Cliff přišel ke stolu, aby získal číslo účastníka závodu, všichni si uvědomili, že má v úmyslu běžet se všemi.

Když Cliff dostal číslo 64 a postavil se na linii s ostatními sportovci, štáb, který dělal reportáž z místa startu, se rozhodl, že si s ním udělájí malý rozhovor. Na Cliffa nasadili kameru a ptali se:

Novinář / ilustrační foto / Zdroj: spbsht.ru

– Ahoj! Kdo jsi a co tady děláš?
– Jsem Cliff Young. Chováme ovce na velké pastvině nedaleko Melbourne.
– Opravdu se do toho závodu zapojíš?
– Ano.
– Máš sponzora?
– Ne.
– Tak to nemůžeš doběhnout.
– Ne, můžu. Vyrůstal jsem na farmě, kde jsme si nemohli dovolit koně ani auto do poslední doby: teprve před čtyřmi lety jsem si koupil auto. Když přišla bouřka, šel jsem ven, abych zahnal ovce. Měli jsme 2000 ovcí, které se pasou na 2000 hektarech. Někdy jsem chytal ovce 2-3 dny, nebylo to totiž snadné, ale vždycky jsem je chytil. Myslím, že mohu závodit, protože je jen o 2 dny delší a je to jen 5 dní, zatímco běhám za ovcemi po dobu 3 dnů v kuse.

Cliff Young / Zdroj: ok.ru

Když maraton začal, profesionálové nechali Cliffa v jeho galoších daleko za sebou. Někteří diváci mu sympatizovali a někteří se mu smáli, protože nemohl ani pořádně startovat. V televizi lidé sledovali Cliffa, mnozí se o něj báli a modlili se za něj, aby na cestě nezemřel.

Každý profesionál věděl, že do konečné vzdálenosti musí běžet asi 5 dní, což znamená 18 hodin běhu a 6 hodin spánku. Cliff Young to nevěděl.

Druhý den ráno po startu se lidé dozvěděli, že Cliff nespal, ale běžel celou noc a dosáhl městečka Mittagong. Ale i bez zastavení na sen Cliff daleko za všemi sportovci, i když běžel dál, přesto dokázal pozdravit lidi stojící podél závodní dráhy.

Každou noc se blížil k vůdcům závodu a Cliff v poslední noci obešel všechny světové sportovce. Do rána posledního dne byl daleko před všemi. Cliff nejenže běžel super maraton ve věku 61 let, aniž by zemřel někde po cestě, ale také ho vyhrál tím, že překonal rekord v běhu na 9 hodin a stal se národním hrdinou.

Maraton / ilustrační foto / Zdroj: championat.com

Cliff Young překonal 875 kilometrů za 5 dní, 15 hodin a 4 minuty.
Cliff Young si žádnou cenu nevzal. Když Cliff byl oceněn první cenou v $10,000, řekl, že nevěděl o existenci nějaké výhry, že se účastnil závodu ne pro peníze a bez přemýšlení se rozhodl dát peníze pěti první sportovcům, které přišli po něm. Tak se rozdělila výhra mezi 5 sportovci po $2,000.

Cliff si nenechal ani cent a celá Austrálie se do něj prostě zamilovala.
Mnoho vyškolených sportovců vědělo celou techniku o tom, jak běžet a jak dlouho odpočívat. O to více byli přesvědčeni, že v 61 letech není možné běžet super maraton. Cliff Young to nevěděl. Ani netušil, že sportovci mohou spát. Jeho mysl byla bez omezujících přesvědčení. Chtěl jen vyhrát: představoval si před sebou utíkající ovci a snažil se ji dohnat.

Cliff Young / Zdroj: championat.com

PSALI JSME: NA POČEST JEJÍCH NAROZENIN: MICHELLE A BARACK OBAMA UKÁZALI DOJEMNÉ FOTOGRAFIE SE SVOU DCEROU

PŘIPOMÍNÁME: V SAKU S NÁPISEM: JILL BIDENOVÁ PŘEKVAPILA VÝBĚREM OBLEČENÍ PRO SETKÁNÍ S BORISEM JOHNSONEM A JEHO ŽENOU